Člověk v dialogu: Helena Klímová
30.08.2016
Další večer Člověka v dialogu proběhne v úterý 20. 9. od 19 hodin. Setkání zahájíme krátkým ohlédnutím za uplynulým rokem. Přednáška Heleny Klímové“ DO TŘETÍHO A ČTVRTÉHO POKOLENÍ aneb cesta proměny traumatického zážitku v rodině“ začne v 19:15.
V desetiletích po druhé světové válce se ukázalo, že různé projevy pokolení poválečných, jak poruchy, tak projevy pozitivní, mohou představovat odpovědi na situace, které prožili nejen rodiče, ale i předkové o více generací zpět. Jednalo se původně o traumata, která svou ničivostí přesahovala obranyschopnost jedince a rodiny a zůstala neodčiněná, nezpracovaná a často popřená. Rodiče chtěli děti chránit tím, že svá traumata nesdělí, umlčí: dialog v rodině potom obsahoval tabuizované oblasti, zejména emoce, intimitu. Nicméně ty emoce, které skrze tabuizování ztratily své příběhy, svá slova, setrvávají v podobě němé potlačené energie. Ta se městná a buď ničí těla svých posledních nositelů v podobě psychosomatické poruchy, anebo inspiruje aktivity různého druhu. Mohou to být projevy destruktivní. Mohou to být i projevy tzv. posttraumatického růstu, vědomá snaha obracet špatnou situaci v dobrou. Ty je třeba odlišit od projevů identifikace s agresorem (např. tehdy, kdy jedinec je veden setrvalým pocitem viny). Rozpoznávacím znamením je schopnost prožívat lásku k druhému i k sobě stejnou měrou. Přednáška obsahuje lidské příběhy.
Mgr. Helena Klímová je psychoterapeutka, skupinová analytička a publicistka. Zabývá se traumatem holocaustu včetně transgeneračního přenosu a jeho terapií. Je signatářkou Charty 77, členkou České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii a čestnou prezidentkou Rafael Institutu.
Více o projektu Člověk v dialogu zde.