Rekonstrukce terasy před kostelem
bezbariérový přístup - restaurování schodiště a zábradlí - návštěvnické centrum a veřejné WC
Do kostela Pražského Jezulátka přichází ročně 500 tisíc lidí na bohoslužby, přednášky, prohlídku kostela, tichou modlitbu či chvíli zastavení. Slouží místním obyvatelům i poutníkům a návštěvníkům z celého světa. V sousedství se nachází základní škola. Projektem obnovy veřejného prostranství chceme zpřístupnit kostel všem návštěvníkům včetně lidí na vozíku či rodičů s kočárky a vybudovat pro návštěvníky odpovídající zázemí.
Po mnoha letech příprav (cca od roku 2018) začala v říjnu 2023 plánovaná rekonstrukce terasy a schodišť vedoucích ke kostelu. Tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.
Pohled na průčelí s trojramenným schodištěm zůstane prakticky nezměněný, zachovány zůstanou i stromy a zeleň. Schodiště a balustráda terasy se posunou o 1,7 metrů směrem do ulice. Tím vznikne prostor pro rampu, která ale bude skryta za stěnou terasy a balustrádou. Schodiště, dlažba a balustráda, které jsou v havarijním stavu, budou odborně restaurovány. Pod terasou vznikne nový prostor pro návštěvníky se sociálním zařízením (včetně bezbariérového WC pro návštěvníky se sníženou pohyblivostí) a krytým prostorem, kde bude možné se shromáždit, provést výklad apod.
2018 – příprava projektu
Září 2019 – záměr obnovy schválen odborem památkové péče MHMP; hydrogeologický průzkum potvrdil, že připravovaná obnova v žádném případě neovlivní podzemní vody
Podzim 2019 – restaurátorský průzkum dlažby a zábradlí a archeologický průzkum
2019 – 2022 – příprava dokumentace pro stavební řízení a schvalování projektu, stavební povolení
2023 – začátek rekonstrukce (plánované ukončení prosinec 2024)
Projekt obnovy můžete podpořit darem Klášteru Pražského Jezulátka (číslo účtu 6024090001/2700) nebo platbou prostřednictvím QR kódu.
Pro vystavení potvrzení o daru nás kontaktujte na mail@pragjesu.cz.
Byly zvažovány i jiné varianty řešení?
Řešení bezbariérového přístupu do kostela a vybudování alespoň minimálního zázemí pro návštěvníky hledal klášter ve spolupráci s několika významnými architekty a v diskuzi s odborníky na památkovou péči postupně už od roku 2012. Byl to náročný proces, v daném prostoru nebylo rozhodně snadné nalézt řešení, které by odpovídalo potřebám památkové péče a potřebám současného života kostela a kláštera. Postupně byla vypracována a prodiskutována tři různá řešení, každé v několika variantách, která byla předkládána k posouzení z hlediska památkové péče a konzultována z hlediska dalších parametrů (kapacita, bezpečnost, okolní zástavba).
Shodu na přijatelnosti řešení se podařilo najít až u návrhu ing. arch. Josefa Pleskota, který ze všech těchto odborných diskuzí těží a přináší řešení, které podle nás i podle odborníků, se kterými jsme projekt konzultovali, představuje citlivý zásah do barokní architektury, a který zároveň reaguje na potřeby místa. Výsledná úprava vstupu do kostela bude zajišťovat bezbariérový přístup pro osoby se sníženou pohyblivostí včetně osob na invalidním vozíku.
Není možné vybudovat přístup a sociální zařízení z některé jiné strany kostela?
Bohužel ne. Kostel se nachází na samém úpatí kopce Petřína a uprostřed zástavby mezi pozemky a budovami jiných vlastníků, jediný přístup je z Karmelitské ulice, přes schodiště a terasu před kostelem. Jediná alternativa je přes areál Ministerstva školství, který je ale pro veřejnost uzavřen a průchod veřejnosti je zde zcela vyloučen.
Kde bude umístěno WC pro návštěvníky?
Úprava prostranství umožní mimo jiné vybudovat veřejně přístupné WC pro návštěvníky kostela, včetně WC pro návštěvníky se sníženou pohyblivostí, které tu v současnosti velmi chybí. WC budou umístěna pod terasou, vstup bude nezávislý na vstupu do kostela, bude skryt pod prostředním schodištěm
Proč byla z možných řešení vybrána rampa a ne raději výtah nebo plošina?
Bezbariérový přístup do kostela a školy budou využívat nejen vozíčkáři, ale také lidé s kočárky a starší lidé s omezenou pohyblivostí. Pohyblivá plošina či „schodolez“ by nedostačovaly především svou kapacitou. Varianta klasického výtahu byla v předchozích variantách rovněž zvažována. Problematické je jak jeho umístění tak, aby provozně a pohledově nerušilo (není kam), tak opět jeho kapacita. Navíc představitelé města, se kterými jsme tyto varianty konzultovali, nám potvrdili, že v centru Prahy jsou výtahy a podobná technická zařízení na veřejně dostupných místech často cílem vandalismu.
Rampa svou kapacitou přirozeně navazuje na chodníky před kostelem. Návštěvník si bude moci vybrat, zda použije některé ze tří ramen schodů nebo vyjde/vyjede po rampě. Riziko poškození vandalismem je zde ve srovnání s technickým zařízením minimální.
Zůstanou před kostelem stromy a zeleň?
Ano. V rámci rekonstrukce „náměstíčka“ dojde mimo jiné k úpravě zdevastovaných trávníků pod kaštany. Budou nově ohraničeny a osázeny nízkými pokryvnými rostlinami. Při realizaci terénních úprav budou pečlivě ochráněny kořeny stromů. Nutné řezy budou provedeny odborně. V rámci rekonstrukce bude na péči o stromy po celou dobu dohlížet arborista.
Zůstane kostel otevřený během stavby?
Ano, kostel zůstane otevřený po celou dobu stavby. Jednotlivé fáze obnovy budou naplánovány během let 2023 – 2024 tak, že bude vždy uzavřena jen část terasy a přístup do kostela zůstane zachován.
S případnými dalšími dotazy se neváhejte obrátit na naši adresu mail@pragjesu.cz
Předchozí stav: vstup ke kostelu a škole s bariérami pro osoby s omezenou pohyblivostí a s dětskými kočárky